Historia

dawny budynek ochronki

 

Historia Miejskiego Przedszkola Nr 9 - kiedyś zwanego Ochronką jest ściśle związana z powstaniem miasta Żyrardów i zakładów żyrardowskich.

Budynek dzisiejszego Przedszkola zbudowany został w 1875r. z fundacji Karola Augusta Dittricha, według projektu Franza Lessnera tzn. w formie krzyża z przedłużonymi ramionami. To jedna z pierwszych tego typu placówek w Królestwie Polskim.

Początkowo do Przedszkola uczęszczało 360 dzieci, a po jego rozbudowie w latach 1882-1885 uczęszczało już 1200 dzieci pod opieką 30 nauczycielek.

W czasie I i II wojny światowej Przedszkole było zamknięte, pełniąc funkcję Szpitala Wojskowego. Po zakończeniu II wojny światowej Przedszkole rozpoczęło działalność dydaktyczno - wychowawczą, którą pełni do chwili obecnej.

Rewaloryzacja budynku Miejskiego Przedszkola Nr 9 w Żyrardowie

W 2017 r. rozpoczęła się zaplanowana przez Miasto rewaloryzacja zabytkowego budynku Miejskiego Przedszkola nr 9 usytuowanego przy Placu Jana Pawła I. Projekt dotyczy I etapu rewaloryzacji obejmującego prace w prawym skrzydle obiektu, który z uwagi na zły stan techniczny, częściowo był wyłączony z użytkowania. Prace prowadzone były zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem konserwatora zabytków.

Odnowione, przestronne sale zabytkowej Ochronki, czyli Miejskiego Przedszkola Nr 9 na Placu Jana Pawła II, czekają od 01 września 2018 r. na dzieci, które wrócą po wakacjach do przedszkola.

Zakończony I etap rewaloryzacji Ochronki, przeprowadzony w zachodnim skrzydle obiektu, miał na celu nie tylko przywrócenie zabytkowi dawnej świetności, ale również przystosowanie jego pomieszczeń pod względem funkcjonalnym do aktualnych potrzeb przedszkolaków.

Wykonano bardzo szeroki zakres prac. Rozebrana została bezwartościowa z punktu widzenia historycznego dobudówka. W tym miejscu powstała przeszklona sala do terapii integracji sensorycznej. Rozebrano również stary węzeł cieplny, który został przeniesiony do skrzydła wschodniego przedszkola. Wszystkie remontowane sale wyposażono w nowe sanitariaty. Na parterze wygospodarowana została jedna duża sala wielofunkcyjna z przeznaczeniem na zajęcia gimnastyczne, czy kulturalne. W salach dla najmłodszych dzieci, dzięki zastosowaniu drzwi przesuwanych, stworzono komfortową przestrzeń dla leżakujących maluchów. Ponadto wykonano nowe instalacje sanitarne i elektryczne oraz system przeciwpożarowy. Poszerzono klatkę schodową tak, aby spełniała wymogi przeciwpożarowe, wybudowano też nowe schody. Obiekt zyskał także nową stolarkę okienną, a wewnętrzne zabytkowe drzwi zostały poddane renowacji. Ponadto wymieniono stropy i pokrycie dachowe, a cegła z której zbudowana jest Ochronka została oczyszczona, dzięki czemu wyremontowane skrzydło zabytkowego obiektu prezentuje się okazale również na zewnątrz.